Szkoła Podstawowa Wijewo
Strona główna
Aktualności
Kontakt
Nauczyciele
Plany lekcji
Szukaj
Odpowiedzi na pytania
Samorząd uczniowski
Zajęcia pozalekcyjne
Podręczniki
Rada Rodziców
mainmenu
Biblioteka szkolna
Krwiodawstwo Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
09.04.2019.

,,Dobrze, że są tacy ludzie, którzy z miłości do bliźniego idą i pozostawiają ciepły ślad na czyimś sercu, rękach, ustach(…).Niech swoim przykładem pobudzają inne serca do czynienia dobra”.

 

 

W niedzielę, 31 marca br. w Szkole Podstawowej w Wijewie już po raz drugi odbyła się akcja,, Twoja krew, moje życie” zorganizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu ,,Niezapominajka”, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Ochotniczą Straż Pożarną z Wijewa. Podczas jej trwania można było honorowo oddać krew, zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku, obciąć i oddać włosy dla Fundacji Rak’ N’ Roll w celu przerobienia na peruki dla osób w trakcie lub po chemioterapii, oraz wziąć udział w ćwiczeniach praktycznych z pierwszej pomocy przeprowadzonych przez Ochotniczą Straż Pożarną w Wijewie

 

W naszej gminie rozpoczęła swoją działalność również ,,Drużyna Szpiku”. Tworzą ją  wolontariusze, których celem jest zwiększanie liczby osób zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze Potencjalnych Dawców Szpiku  i Krwi Pępowinowej, a tym samym zwiększenia szans na wyzdrowienie osób dotkniętych chorobą nowotworową, dla których przeszczep szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego  jest szansą na wyzdrowienie.

Wolontariusze  będą również propagować idee oddawania krwi oraz dawstwa szpiku na terenie naszej gminy oraz poza nią. Aby należeć do naszej drużyny nie trzeba być zarejestrowanym w bazie dawców, ale przede wszystkim pozyskiwać kolejnych dawców poprzez rozdawanie ulotek i uświadamianie innych jak ważną kwestią jest dawstwo szpiku. Udział w festynach, imprezach szkolnych i gminnych - tam wszędzie działać będzie nasza DRUŻYNA. Już teraz zapraszamy na spływ kajakowy, pod hasłem,, Płyniemy po szpik ” jeziorami Przemęckiego Parku Krajobrazowego który odbędzie się 25 maja oraz II marszobieg dla zdrowia i po zdrowie w której zawarta będzie idea dawstwa szpiku, który odbędzie 12 maja się w naszej szkole.

 

W akcji brały także udział dzieci z niepełnosprawnością –młodzi mieszkańcy Gminy Wijewo. To nasze kochane dzieci, które na co dzień potrzebują pomocy, ale też lubią pomagać innym. Częstowały uczestników jabłuszkami, przekazując im wiele radości i otuchy, pokazując, że ,,pomaganie jest fajne”

 

 

 

 

Tegoroczną akcję krwiodawstwa przeprowadziło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Jak w roku poprzednim akcja ta należała do bardzo udanych, gdyż  przyniosła wiele dobrego. Spodziewaliśmy się dużego udziału, bo mieszkańcy naszej gminy, to ludzie wielkiego serca, w których zasiana jest ogromna chęć pomagania.  Dziękujemy również osobom spoza naszego rejonu, którzy wsparli naszą akcję. Oddaliśmy wspólnie nieco ponad 25 litrów pełnej krwi. Każdy z bohaterów został obdarowany upominkiem od Szkolnego Koła Wolontariatu. Pokazaliśmy, że ,,łączy nas krew, która ratuje życie”.  Honorowych Dawców krwi  reprezentowały Magdalena Klamka oraz Magdalena Bajon. Cieszy nas również fakt, ze baza potencjalnych dawców szpiku powiększyła się o 24 osoby, które chcą podzielić się życiem.

Jednak największymi bohaterkami tej niezwykłej niedzieli zostało 16 dziewcząt, które oddały swoje piękne, długie włosy potrzebującym i dały wspaniały przykład pomagania innym. Jesteśmy z Was bardzo dumne. Już widać wspaniałe owoce na tak trudne tematy, a dalsza przyszłość mamy nadzieję, że przyniesie wspaniałe i mądre decyzje naszych uczniów.

 

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji akcji: przede wszystkim naszym wolontariuszom za zaangażowanie, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za pyszny obiadek, kawę i ciasto,  Strażakom, którzy ratują i uczą ratować, Pani Annie Wojciechowskiej za poświęcony czas i bezcenną pomoc w organizacji akcji ,,Podaruj włosy- podaruj uśmiech”, Pani Jolancie Kasperskiej za cudownego torta , Państwu Jolancie i Grzegorzowi Jurgawka za to, że wsparli nas owocami, Firmie GS Samopomoc Chłopska za ufundowanie pysznych pączków. Dziękujemy przede wszystkim tym, którzy podarowali innym cząstkę siebie! Chyba nie ma nic cenniejszego, niż dzielenie się życiem!

 

,,Dobrze, że są tacy ludzie(..). Niech swoim przykładem pobudzają inne serca do czynienia dobra..”

 

 

Magdalena Klamka

Zmieniony ( 09.04.2019. )
 

1procent dla szkoły

Advertisement

Zegar