Szkoła Podstawowa Wijewo
Strona główna
Aktualności
Kontakt
Nauczyciele
Plany lekcji
Szukaj
Odpowiedzi na pytania
Samorząd uczniowski
Zajęcia pozalekcyjne
Sport
Podręczniki
Rada Rodziców
Statut szkoły
Gmina Wijewo
Wikipedia o Wijewie

Nie pamiętasz hasła?
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
28.04.2016.

Mamy tylko jedną Ziemię!

 

A jej przyszłość zależy od każdego,
na pozór niewielkiego,
ludzkiego działania.
Zależy od każdego z nas!

 

    22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi, wielu ludzi na świecie w tym dniu kieruje uwagę na problemy ekologiczne naszej planety.

   W Szkole Podstawowej w Wijewie również, uczniowie i nauczyciele podjęli działania  od 18 kwietnia pod hasłem „Tydzień dla Ziemi, Kwiatek dla szkoły”, prowadząc zajęcia o tematyce ekologicznej. Dzieci wykonały plakaty, które zachęcają do selektywnej zbiórki odpadów, można je obejrzeć na korytarzu szkolnym. Z okien klas i korytarzy, wesoło „uśmiechają się” słoneczka, motylki i kwiatki. Zwieńczeniem działań był apel - 25 kwietnia, na którym uczniowie klasy IVa (pod okiem nauczyciela przyrody - Reginy Kostkiewicz) przygotowali i zaprezentowali przedstawienie ekologiczne pt. „Gotujemy niezwykły bigos”, miało ono na celu w humorystyczny sposób, uświadomić dzieciom, jak duże ilości odpadów (śmieci) produkujemy i jak one  obciążają Ziemię. Szybko „zapadły w ucho” widzów wyśpiewane przez czwartoklasistów wskazówki: „Osobno papier, osobno szkło, osobno plastik, zapamiętaj to!”. Następnie czwórka uczniów z klasy VIb (Joanna, Izabela, Julia i Piotr) zaśpiewali własną kompozycję o ochronie środowiska, również klasa Ia zaśpiewała piosenkę pt. „Ekoskrzat”, a klasy IIa, IIb, IId „Zielony dom”.

    Podsumowania szkolnego konkursu plastycznego „Ziemia dla człowieka, człowiek dla Ziemi” dokonała Pani Anna Walkowska, trzy prace nagrodzono, a dwie otrzymały wyróżnienie. Wspomnieć tu należy, że grupa 16 uczniów z klasy IVa, w sobotę 16 kwietnia, wspomagała leśników w sadzeniu lasu (czuwały nad uczniami Panie Anna Walkowska i Krystyna Walkowska).

   Do współpracy nie trzeba było długo namawiać rodziców, którzy chętnie ofiarowali kwiatek dla szkoły, Rada Rodziców również przyłączyła się do akcji i zakupiła dwie donice z tujami, które ozdabiają wejścia do szkoły. Po apelu uczniowie z całej szkoły zebrali się na boisku szkolny, na którym to czekały na nich skrzynki, ziemia, kwiatki, tuje, krzewy i krzewinki. Teraz wszystko było w rękach dzieci, miały za zadanie obsadzić przydzielone dla klasy skrzynki (tym punktem organizacyjnie zajęła się Pani Elżbieta Grzana). Każdy kwiat, to mały świat…  Chętne dzieci mogły skomponować olbrzymią laurkę dla Ziemi, którą na płocie zawiesiła Pani Krystyna Błaszczyk – Rimke. Przysłowiową kropką nad „i” była zbiórka makulatury. Uczniowie przynieśli jej 2555kg. Co ważne? - Nie trafi na wysypisko śmieci i uratuje życie wielu drzew!

Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli starań (a nie zostali tu wymienieni), aby ten dzień utkwił w pamięci uczniów i wpłynął korzystnie dla naszego domu - Ziemi.

 Załączone w Galerii zdjęcia, w pełni ilustrują przebieg święta.

Regina Kostkiewicz

 

 

 

 
DZIEŃ ZIEMI
22.04.2016.

Dzień Ziemi - Akcja sadzenia drzew w leśnictwie Wilanów

16 kwietnia, w piękny sobotni poranek, grupa uczniów z klasy 4a Szkoły Podstawowej we Wijewie, ruszyła na podbój lasu. Uczniowie, pod czujnym okiem wychowawczyni Krystyny Walkowskiej i nauczycielki przyrody Anny Walkowskiej, spotkali się na leśnej polanie z myśliwymi Koła Łowieckiego „Jeleń” Brenno.

Z zamiarem posadzenia 200 sadzonek świerka, rozpoczęła się wspólna, zainicjowana przez Koło Łowieckie, akcja. Po krótkim instruktażu i pod fachowym okiem leśniczego Sylwestra Stachowiaka uczestnicy zabrali się do pracy. Panowie myśliwi przygotowywali miejsce sadzenia i kopali doły, a zadaniem uczniów było posadzenie trzyletnich drzewek.

Chłopcy mimo młodego wieku nie chcieli być gorsi i także chwycili za łopaty dzielnie wspomagając myśliwych. Dziewczynki natomiast dbały o prawidłowe posadzenie drzewek. Tak oto sadzonki świerka znalazły swoje miejsce by w przyszłości stanowić doskonałe schronienie przed deszczem i śniegiem oraz zapewnić miejsce odpoczynku dla dziko żyjących zwierząt. Na zakończenie akcji na uczestników czekało ognisko, przy którym mogli ze smakiem zjeść upieczone kiełbaski, patrząc z zadowoleniem na efekty swojej ciężkiej pracy.

Udana akcja będzie kontynuowana w kolejnych latach. Zapraszamy do galerii.

 

Anna Walkowska

 

 

 

 

 

Zmieniony ( 22.04.2016. )
 
Zobacz też…
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 25 - 27 z 343

1procent dla szkoły

Advertisement

Galeria

Zegar

Ankieta

Co robisz w czasie wolnym? Najczęściej:
 

Zmień szatę

vista_aero_template

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość